Створення сайта — як це зробити самому і безкоштовно

3-2-2018

Ще раз хочу повторити основний меседж, який привів у вступній частині — ні той сайт хороший, що гарний, а той, на якому є що почитати (або подивитися, якщо графіка і відео є переважаючою частиною контенту). Краще вивчати цікавий контент на білій сторінці без особливої навігації, ніж в непонятках бродити по суперкрасивому і продуманому веб-проекту з абсолютно порожнім і марним контентом.Хочу порекомендувати https://imaris.ua

Це як бібліотека з дуже чудовими стелажами, зручним каталогом, хорошим бібліотекарем, але містить нікому не цікаві книги (ще й у малій кількості). Краще вже нехай книги по підлозі будуть разбросны, але жодну з них не візьми — шедевр.

Хоча в ідеалі на сайті (як у людині повинно бути все добре — і наповнення, і оформлення, і подача. Це і є формула успіху проста у формулюванні, але дуже складна в реалізації, бо диявол криється в дрібницях, а дрібниць цих стільки, що навіть читати про них втомлює, а не те що стежити за ними.

Не налякав вас? А то далі читати не будете, тим самим погіршите поведінкові характеристики цієї статті Є ще бажання зануритися у все це? Похвально, бо дорогу здолає той, хто йде, але при цьому краще якщо хтось підкаже найменш тернистий шлях орієнтуючись на свій досвід. Правда ж? Тоді вже давайте по суті питання.

Три кити, на яких стоїть сайт
Отже, для початку потрібно зрозуміти, що сайт повинен буде:

Десь розміщуватися. Зазвичай для цього використовують хостинги (спеціальні дата-центри з так званими серверами, де вам нададуть місце під файли і бази даних, а так само забезпечать безперервний доступ до сайту через інтернет для всіх бажаючих). Хоча на етапі розробки можна використовувати і локальний сервер типу OpenServer, але потім все одно без хостингу ніяк. Раджу ознайомитися з моєю статтею про те, що таке хостинг і як його правильно вибрати.
У вебсайту повинно бути ім’я (ім’я) і це дуже важливий момент, бо поміняти ім’я буде складніше, ніж, скажімо, поміняти хостинг. Що таке доменне ім’я і як це все влаштовано читайте у наведеній за посиланням статті (зрозуміло, що спочатку буде важкувато, але хоча б по діагоналі пробіжіться, щоб бути в темі).
Ну, і мало хто зараз вносить текст статей безпосередньо в Html файли, а тому у вашого ресурсу повинна бути якась система управління контентом (CMS — адміністративна частина, де можна додавати тексти статей, редагувати, розсортовувати їх за рубриками, вставляти картинки та відео. Так само CMS зазвичай ще відповідає і за зовнішній вигляд вебсторінок (використовуються теми/шаблони оформлення), функціонал (різні доповнення до движка) і навігацію, що теж дуже важливо. В онлайн-конструкторах теж CMS використовується, якщо що.
Всі ці складові за своїм важливі і кожен з них буде впливати не тільки на вартість створення сайту і його володіння), але і на його майбутній успіх у пошукових систем і відвідувачів. Розглянемо дві крайності. Наприклад, створити сайт можна абсолютно безкоштовно, якщо використовувати:

Безкоштовний хостинг. Як не дивно, але таке буває. Детальніше дивіться мою статтю про 21 безкоштовний варіант отримання хостингу. Особисто я починав саме з цього і вже коли стали прокльовується перспективи, перейшов на платний хостинг.
Безкоштовний домен. Таке теж можливо, але в більшості випадків це будуть домени третього рівня, що не айс для просування. Можна безкоштовно отримати домени другого рівня, але в досить специфічних доменних зонах і з не дуже зрозумілими вашими правами на це ім’я.
Безкоштовна CMS. Таких теж хоч відбавляй і кращими прикладами можуть служити Джумла і ВордПресс. Правда безоплатність означає, що з проблемами і питаннями ви можете йти куди подалі на тематичні форуми і ресурси, які знайдете через пошуковики. Техпідтримки як такої, на жаль, не буде.
Протилежний абсолютно безкоштовним варіант вам, мабуть, відомий. Це просто відстебнути бабла неміряно (або помірно) того, хто все купить, підключить і зробить за вас. Через деякий час ви все отримаєте готовим до використання (що називається, під ключ). Залишиться лише додати контент, хоча і його можна купити на текстових біржах або найняти знову ж для цієї справи контент-менеджера.

Розпочніть створення сайту з цього
Скажу вам по секрету, що істина (варіант з оптимальним співвідношення ціна/якість) лежить десь посередині. Знайти цю середину і є ваша основна задача на даний момент. Тому по кожному з пунктів я дам поради (короткі або не дуже):

Хостинг — поки забийте на це. Можна навіть на локальному сервері тренуватися або на безкоштовному хостингу. В онлайн-конструкторів (про них читайте нижче) так взагалі з цим морочитися не треба буде. Це потім проблема вибору хостера постане перед вами у всій красі, але це питання не першої необхідності.
Домен — дуже важливо саме спочатку зробити правильний вибір. Це ім’я сайту (нехай і технічний), а значить від неї частково залежить і доля всього проекту (як ви човен назвете…). Тому за порядком викладу диспозицію і дам посилання на те, де про це можна почитати детальніше:
Перевірити домен на зайнятість. Сайтів (в світі, і в рунеті зокрема) дуже багато і всі їх власники хочуть отримати коротке і звучне ім’я для свого ресурсу. Ваше завдання знайти щось підходяще і ніким ще не зайняте у тій доменній зоні, яку ви оберете. Зазвичай для рунета беруть доменну зону першого рівня RU, рідше SU і зовсім рідко РФ. Зробити це можна прямо тут, ввівши передбачуване ім’я в розташовану нижче форму:

Введіть ім’я домену:

Перевірити
Приклади: google, google.com
Для зон RU і SU можна використовуватися тільки поєднання латинських символів та деяких допустимих знаків ([0-9],[a-z],[A-Z],[_],[-]). Зазвичай слова в доменному імені нічим не поділяють, тобто пишуть разом, як наприклад «ktonanovenkogo.ru». Якщо такий варіант вже зайнятий, а вам дуже хочеться, то можна використовувати тире в якості роздільника, але не знак підкреслення, бо його не особливо видно і користувачі можуть плутатися. Можна ще пошукати варіанти серед вивільнюваних доменів, але там буде дорожче.
Зареєструвати (купити) домен. Дуже важливий момент після підбору імені. У рунеті є десяток офіційних реєстраторів доменних імен, серед яких вам і доведеться вибирати. Не забувайте, що домен — це по суті і є ваш сайт. Втратите його, і з великою часткою ймовірності втратите свій ресурс. Тому реєструйте його тільки у перевірених реєстраторів (я користуюся найстарішим з них), а також указуйте свої реальні дані, бо в разі форс-мажору це допоможе відновити свої права на домен.
При реєстрації домену раджу скористатися можливістю щодо приховання ваших реальних даних whois (що це таке?). Буде така галочка у налаштуваннях при реєстрації домену. Це може в майбутньому вберегти вас від зайвих проблем із шахраями, вимагачами та іншими редисками.
Безкоштовні домени має сенс використовувати лише для тіста (повчитися, наприклад, змінювати записи DNS серверів у вашого реєстратора, для перенесення сайту на інший хостинг) або для ресурсів, подальша доля яких вам буде не важлива. ІМХО.
CMS (система управління контентом) — вона буде у вас по-любому, бо якось матеріали на сайт, вам доведеться додавати. Навіть якщо створення замовите в студії, то там буде їхня власна CMS (або якась із загальнодоступних). Те ж стосується і онлайн-конструкторів. Важливо вибрати саме зараз оптимальний для вас варіант, бо потім перенесення сайту на новий движок буде досить складною проблемою. Весь наступний розділ присвячений саме цій проблемі, тому тут я замовкаю для економії вашого часу.
Щоб зібрати в одну купу блукаючі думки, раджу вам ознайомитися з узагальнюючої публікацією про зв’язки хостингу, доменів, Ip адреси DNS серверів. Важкувато, але якщо трохи себе пересилити, то розуміння прийде (писав досить докладно).

На мій погляд, існують три чотири основних підходи, що дозволяють створити повноцінний веб-проект:

Все повністю зробити самому — від двигуна до дизайну
Все віддати на відкуп студії або фрілансеру
Використовувати безкоштовний онлайн-конструктор (або платний — за бажанням)
Використовувати безкоштовний і платний готовий движок для сайту (CMS — систему управління контентом)
Давайте детальніше розглянемо плюси і мінуси кожного з цих способів, бо від цього вибору дуже багато залежить.